Kaygı Bozuklukları

Kaygı bozuklukları tedavisi mümkün olan problemlerdir.

Kaygı Bozuklukları nedir? Bu soruya cevap vermeden önceden kaygının tanımını yapmakta fayda görüyoruz. Kaygı; insanın hayatını tehdit eden olaylar karşısında doğal olarak hissedilen, tehlikelerden korunmak için önlem alınmasını sağlayan, insanın hayatta kalması için gerekli olan bir normal bir duygudur. Yaşadığımız kaygı nedeniyle vücudun alarm sistemi aktive olur ve rahatsız edici bazı kaygı belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler kişinin kendini koruması için oldukça önemli ve işlevseldir.

Kaygı Bozuklukları Tanısı

Kaygının artık bir problem olarak görülmesi ise kişinin kaygı yoğunluğunun günlük yaşamını ve işlevselliğini etkilediği durumda başlar. Kişi artık günlük hayatında sinirli, gergin, huzursuz, sıkıntılı, her an kötü bir şey olacakmış gibi hisseder. Bu duygulara terleme, titreme, nefes almakta güçlük, hızlı nefes alma, gerginlik, mide bulantısı gibi kaygı belirtileri eşlik eder. Kişi artık kontrolün kendisinde olmadığı, her an kötü bir şey olabileceği gibi düşüncelere sahip olur. Kaygı bozuklukları kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını etkiler. Sosyal, mesleki, kişilerarası ilişkilerinde problemlere yol açabilir.

DSM 5 tanı kriterlerine göre  kaygı bozuklukları şunlardır:

Ayrılma kaygısı bozukluğu, seçici konuşmazlık (mutizm), özgül fobi, sosyal fobi, agarofobi, yaygın kaygı bozukluğu, maddenin ilaçların yol açtığı kaygı bozukluğu, tanımlanmamış diğer bir kaygı bozukluğu, tanımlanmamış kaygı bozukluğu.

 

Aşağıdaki formu tarafımıza göndermek suretiyle sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz. Gerekli ön bilgi alışverişinden sonra çözüm noktasında nelerin nasıl yapılması gerektiğini ve çözüm sürecinin aşamalarını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyarız.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51