Çocuklarda Kaygı

ÇOCUKLARDA KAYGI

Çocuklardaki korku ve kaygı pek çok şekle bürünmüş halde görülebiliyor. Çocuklar gelişimsel açıdan belli dönemlerden geçerken korku ve kaygı da geliştirir. Erken dönemde anneden ayrılma korkusuyla başlayan ve bir süre sonra hayvanlardan, sudan, karanlıktan, canavarlardan, hayaletten korkma ile devam eden bir süreç olabiliyor.

Kaygı, çocukların yaşamlarında belirgin aksaklıklara neden oluyor ve ona zorluk çıkarıyorsa artık bir problem olarak görülmelidir. Bu aksamalar her yaş grubu için farklı olabilir. Çocuklarda kaygı ve korku nedeniyle çocuğun morali bozulabilir, yapmayı sevdiği bir şey engellenebilir, yaşıtlarına göre daha az arkadaş edinebilirler, okul başarıları düşer, özgüvenleri azalır.

Çocuklarda kaygı kendisini düşüncelerle gösterir: Kaygılı çocuk bazı tehlike ve tehdit türlerine odaklanan negatif düşüncelere sahip olur.

Çocuklarda kaygının bir diğer göstergesi de fiziksel belirtilerdir. Kaygılanan çocuk mide ağrısı, baş ağrısı, kusma, ishal, yorgunluk gibi fiziksel belirtiler yaşar. Son olarak çocuklarda kaygı kendisini davranışlarını etkilemesiyle gösterir. Kaygılı çocuk yerinde duramaz, dolaşıp durur, ağlar ve genellikle bazı şeylerden kaçınır. Bu kaçınma bazen belirgindir bazen belirgin değildir. Kaygının çeşitleri çocuktan çocuğa değişebilir.

Kaygı yönetilebilir bir problemdir. Çocuklar kaygıyı yönetebilmeyi öğrendiklerinde özgüvenini de kazanırlar.

Çocuklarda Kaygı Problemleri:

Ayrılma Kaygısı
Özgül Fobiler
Genel Kaygı
Sınav Kaygısı
Sosyal Fobi
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Panik Bozukluğu
Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51