Depresyon Nedir?

Depresyon

Kişiler çok farklı sebeplerle depresyona girebilir. Bir yakınının kaybı, iş kaybı, ayrılık vs gibi nedenler olabilir. Bazı durumlarda ise belirgin bir neden yoktur. Fakat ne olursa olsun depresyonu sürdüren en önemli faktör kişinin olayları yorumlama biçimidir.

Belirtiler

Depresyon kişilerde duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösterir. Depresyonda olan kişi kendine, çevreye, geleceğe olumsuz bir bakış açısıyla bakmaya başlar. Herşey tekrar gibi gelir, dünya daralır, zaman yavaşlar, gelecek anlamsızlaşır. Düşünce içeriklerinde yalnızlık, umutsuzluk, pişmanlık, kendini suçlama temaları vardır. Duygu olarak kişiler genellikle isteksizlik, mutsuzluk, karamsarlık, ümitsizlik, acı, hüzün, yalnızlık, değersizlik hissederler. Zaman zaman öfkeli olabilirler. Bazen de bütün duygularını yitirmiş gibi hissedebilirler ağlayamaz, öfkelenemez vs. Buna bağlı olarak depresyon davranışlarda da kendini enerji azalması, hareketlerde yavaşlama, günlük işleri yapmakta zorluk, sosyal ilişkilerden kaçınma, diğer ilgilerde olduğu gibi cinsel ilgi ve isteğinde azalma olarak kendini gösterir.

Ek olarak depresif kişilerde baş ağrısı, bedenin değişik yerlerinde ağrılar, iştah azalması ya da aşırı yeme eğilimi, mide bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler bazı bedensel belirtiler de ortaya çıkar. Depresyonda olan kişilerin %80’i uyku sorunları olduğundan yakınır. Uykuya dalamama, gece boyunca uykunun sık bölünmesi, sabah çok erken saatlerde uyanma ve bazılarında aşırı uyku eğilimi, çok uyumasına karşın yeterli ve dinlenmiş olarak uyanmama gibi sorunlarda depresyona eşlik eden önemli belirtilerdendir. Depresyon zihinsel faaliyetlerde de dikkatini toplayamama ve unutkanlık olarak etkisini gösterir.

Bu belirtilerin hepsi depresyondaki kişide olması gerekmez. Bazen depresyon kendini birkaç belirti ile gösterebilir. Belirtiler uzman tarafından değerlendirilip belli kriterler eşliğinde tanı konulur. Depresif belirtiler hafif, orta veya şiddetli olabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişir.

Terapi

Terapiye kişinin ve sorunu tanıma -değerlendirme süreciyle başlanır. Belirtilerinin varlığını ve şiddetini anlamak önemlidir. Bu amaçla değerlendirme testlerinden de yararlanılabilir. Bilişsel davranışçı terapide hem bilişsel hem davranışsal teknikler kullanılır. Bu teknikler yardımıyla problemin başlamasında veya sürmesinde etken olan olumsuz depresif bilişlerin ve davranışların azaltılması ve değiştirilmesi amaçlanır. Psikoterapi süreci içerisinde depresyondaki kişiye nasıl başa çıkacağı ile ilgili beceriler öğretilmesi amaçlanır.

Seans sayısı ve sıklığı depresyonda olan kişinin durumuna göre değişmektedir. İntihar riski taşımayan, hafif depresyonu olan, ya da aynı zamanda ilaç tedavisi de gören kişilerde haftada bir ile görüşmelere başlanır. Depresyonda olan kişinin ihtiyacına göre bu sıklık ilk haftalarda haftada iki ile başlanabilir.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51