Öfke ve Biz

Öfke normal, genelde sağlıklı bir duygudur ve geçicidir.

Hepimiz öfkenin var olduğunu biliyoruz ve az ya da çok öfkeyi hissediyoruz. Bazı kişiler hayatında öfkeyi daha yoğun hissedip yaşayabilirler ya da hayatının bazı dönemlerinde daha öfkeli olabilirler. Televizyonlarda ve filmlerde gördüğümüz sahnelerin aksine çoğu zaman öfke şiddet dolu ve kontrolsüz değildir.

 

Halledilmemiş meseleler öfkenin uygunsuz olarak ortaya çıkmasına neden olur.

Öfke ikincil bir duygudur. Öfkenin altına yalnızlık, itilmişlik, anlaşılmamak, kıskançlık, acizlik, başarısızlık, yaşam değişiklikleri, utanç, güçsüzlük duygusu, haksızlıklar, sevildiğini hissetmemek, istediklerini elde edememek, çatışma, kayıplar, korku, endişe, kontrol edememe gibi meseleler vardır. Bu meseleleri halletmediğimizde, uygun şekilde kapatamadığımızda bir süre sonra uygunsuz öfke patlamaları şeklinde dilimizde ve hareketlerimizde yer alır.

Kontrol edilmeyen öfke sorunlara yol açar

Öfke kelimesini duyduğumuzda çoğunlukla aklımıza gelen hali öfkenin uygunsuz olan, yani şiddet içerikli, yüksek tondan seslerin olduğu görüntü ve sahnelerdir. Ne zaman ki sağlıklı ve normal bir duygu olan öfke kontrolümüzden çıkar ve zarar verici olur o zaman problemlere yol açar. İş yerinde, ilişkilerimizde ve aslında hayatımızın tüm alanında problem haline gelebilir. Öfkeli olduğumuzda kafamız düzgün çalışmaz ve hatalı seçimler yapılabilir. Pişman olacağımız sözler söyler veya davranışlar gösterebiliriz.

Öfkeyi kontrol etmekle ilgili yanlış bilinen bir mesele öfkeyi içine atmak yani göstermemektir.

Kilit nokta şu: Öfke sağlıklı bir şekilde gösterilmeli, yaşanmalıdır. Öfkeyi hissetmek her zaman kötü bir şey değildir.

Öfkelendiğimizde bedenimize neler oluyor?

Nefes alıp verişimiz değişir, kaslarımız giderek gerginleşir, kalp atışlarımız artar, vücudumuz ısınır ya da titrer, kan basıncımız artar, damarlar büzüşür, kafamız patlayacak gibi olabilir, ağlamak isteyebiliriz, dişlerimizi sıkarız, enerji patlaması yaşarız, bağırmak, tekme atmak, yumruk atmak isteği çıkabilir.

Öfke sağlık için zararlı mıdır?

Yapılan bazı araştırmalar uygunsuz şekilde yaşanan veya bastırılan (yaşanmayan) öfkenin sağlık problemlerine yol açtığını gösteriyor. Öfkenin; kronik ağrı, kas ağrıları, sırt boyun baş ağrıları yeme problemleri, kalp hastalıkları, uyku problemleri, cilt problemleri, mide rahatsızlıkları, dolaşım sorunları, kalp rahatsızlıkları, depresyon, konsantrasyon bozuklukları ve var olan fiziksel hastalıkların kötüleşmesi gibi olumsuz etkileri vardır.

Profesyonel bir yardıma neden ve ne zaman ihtiyaç vardır?

Artık öfkenizin kontrolden çıktığını hissediyorsanız; öfkeniz artık ilişkilerinizi, işinizi, hayatınızın önemli bir parçasını olumsuz şekilde etkiler hale geldiyse profesyonel bir destek için geç kalmamanızı öneririm.

Öfke hayatımızda var olan bir duygudur. Öfkeyi yok edemeyiz. Hayat kayıplar, acılar, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, öngöremediğimiz ve kontrol edemediğimiz olaylar ve durumlarla doludur. Bunu hiçbir zaman değiştiremeyiz. Fakat olayları algılama şeklimizi, istemediğimiz durumların bizi eskisi kadar rahatsız etmemesini sağlayabilmeyi öğrenebiliriz.

Uygunsuz öfke tepkilerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek, öfkeyi sağlıklı şekilde ifade edebilmek uzun vadede sizi mutsuz bir hayattan korur.

Bir sonraki yazım öfkeyi nasıl ifade edebileceğimiz ve öfkemizi nasıl dindirebileceğimiz ile ilgili olacak.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51