Panik Bozukluk

Panik Bozukluk Nedir?

Panik bozukluk beklenmedik zamanda aniden ortaya çıkan ve yineleyen panik ataklardan oluşur. Panik atak, önceden bir uyarı vermeden ve herhangi bir nedeni olmadan ortaya çıkan ani bir korku patlamasıdır. Panik bozukluk hem fiziksel hem de psikolojik nedenler etkilidir. Kişinin hayatında yoğun stres yaratan olaylar (bir ayrılık, bir yakının kaybı, iş kaybı, evlilik, ilk çocuğun doğması vs) panik atağın ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Panik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Panik atak yaşayan kişilerde görülen en yaygın belirtiler; çarpıntı, nefes almakta zorlanmak ve göğüs ağrısı, yoğun bir korku, baş dönmesi, mide bulantısı veya sersemlik, titreme, terleme, sarsılma, ateş basması veya ani üşüme, ayak veya el parmaklarında uyuşma ve delirme veya ölme korkusudur.

Genelde panik atak yaşayan kişiler kalp krizi geçirme, ölme veya delirme korkusu ile hastaneye başvurmakta ve tıbbi kontrolleri yapıldığında ise bir teşhis alamamaktadırlar. Maalesef çoğunlukla da bir terapiye yönlendirilmezler.

Birçok kişi zaman zaman panik atak geçirebilir. Panik atağın panik bozukluk olarak adlandırılması için ana kriter tekrarlayan ataklardan sonra kişinin daha sonra gelecek olan panik ataklardan da korkmaya başlamaktır.

Panik bozukluğu yaşayan çoğu kişi atağı tetikleyeceğini düşündüğü belirli nesneler, kişi ve olaylar, belirli durumlardan kaçınmaya başlar. Ve kaçındıkça da panik bozukluğun kısır döngüsü devam eder.

Tedavi edilmediği zaman artan fobiler, duruma bağlı kaçınmalar, agorafobi gibi ciddi olumsuz sonuçları olmaktadır. İleri safhalarında kişiler evden çıkmama, işlerine gidemedikleri için işsiz kalma gibi durumlar yaşayabiliyor ve yaşam kaliteleri çok düşebiliyor. Bu noktaya gelmeden panik atak yaşayan kişinin destek alması gerekmektedir.

 

Aşağıdaki formu tarafımıza göndermek suretiyle sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz. Gerekli ön bilgi alışverişinden sonra çözüm noktasında nelerin nasıl yapılması gerektiğini ve çözüm sürecinin aşamalarını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyarız.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51