Performans Kaygısı

Performans Kaygısı Tanımı

Performans kaygısı kişilerin sınav, sunum, otoriteyle konuşma, sahneye çıkma gibi performans göstermesi gereken durumlarda “ya yapamazsam”, “başarısız olursam” gibi düşüncelerle ortaya çıkan yoğun sıkıntılı hissidir.

Performans Kaygısı Belirtileri

Bu sıkıntıya eşlik eden fiziksel belirtiler (kalp çarpıntısında artış, terleme, titreme, kızarma, mide bulantısı, nefes almakta zorluk vb) de yaşanır.

Bu belirtiler kişi için oldukça rahatsız edicidir, kişiyi bir kısır döngüye sokar ve kişinin kaygı uyandıran durumlardan kaçınmasına neden olabilir. 

Sınav kaygısı yaşayanlar, sporcular, sahne sanatçıları, eğitimciler, topluluk önünde konuşması gereken kişiler gösterecekleri performans ile ilgili kaygıyı aşmak için birçok yol denerler.

Psikoterapi sürecinde genel olarak, kişinin başarısız olmaktan korktuğu kaygı ele alınır, bununla ilgili var olan geçmiş olumsuz deneyimleri çalışılır. Kaygının üstesinden gelebilmesine yönelik çalışmalar yapılır.

 

Aşağıdaki formu tarafımıza göndermek suretiyle sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz. Gerekli ön bilgi alışverişinden sonra çözüm noktasında nelerin nasıl yapılması gerektiğini ve çözüm sürecinin aşamalarını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyarız.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51