Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı Nedir?

Küçük yaşlardan itibaren sınav maratonları başlamaktadır. Bu süreçte sınav kaygısı pek çok kişi tarafından yaşanır. Sınav öncesinde, sınav sırasında ve sonrasında gerginlik ve heyecan hissedilir. Sınav kaygısı, normal kaygıdan daha şiddetlidir. Bu şiddetli kaygı sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkin biçimde kullanılmasına engel olur ve kişinin sınav performansını etkiler.

Belirtileri Nelerdir?

Sınav kaygısı yoğunlaştığında duygusal ya da fiziksel bazı belirtiler (karamsarlık, dikkati toplamada güçlük, düşünememe, zor sorularda panik, gerginlik, sinirlilik, çarpıntı, terleme, baş ağrısı, karın ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, mide bulantısı, bitkinlik, durgunluk, ellerde soğuma hissi, göz bulanıklığı, sık tuvalete çıkma isteği vb) ortaya çıkar.

Sınav kaygısına kişinin yaşam tarzı, yetersiz öğrenme ve bilgi ihtiyacı, ders çalışma tarzı ve psikolojik faktörler neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sınav kaygısı kişinin tek başına geliştirdiği bir kaygı değildir. Aile ortamı, okul, dershane tutumları ve kişinin kaygı eğilimleri kişinin yıllar içerisinde öğrenilmiş tutum ve düşünceleri de kaygının oluşumunda rol oynar.

Bu tutum ve düşüncelerin değişimi, kaygının azaltılması için psikolojik bir destek almak sınava hazırlanan kişinin potansiyelinin maksimumunu kullanmasına yardımcı olacaktır.

 

Aşağıdaki formu tarafımıza göndermek suretiyle sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz. Gerekli ön bilgi alışverişinden sonra çözüm noktasında nelerin nasıl yapılması gerektiğini ve çözüm sürecinin aşamalarını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyarız.

Sizinle İrtibat Kurmamızı İster Misiniz?

Danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yada kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki telefon numaralarından hafta içi hergün saat 09:00 ile 18:00 arası bize ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmanızdan memnuniyet duyarız.

  • 0 (552) 378 41 51